Stroj času aneb Po stopách života

Tak byl nazván další z řady tradičních koncertů ZUŠ Gustava Waltera, které tato škola pořádá v prostorách Městského divadla v Bílině zpravidla dvakrát do roka a které s určitostí patří, co do svého rozsahu i náročnosti mezi akce ve školním roce největší. V plném rozsahu umožňují prezentovat výsledky práce tanečního oddělení ZUŠ, které již řadu let úspěšně vede slečna učitelka Petra Běláčová. Koncert se uskutečnil 20.6.2012.

Spolupracuji s Petrou na realizaci společných pořadů ZUŠ několik posledních let. Kolegyně postupně přišla s myšlenkou: dát společným vystoupením větší divadelní rámec, téma a příběh.
Dnes se tak již režijně podílím i na některých dílčích projektech paní učitelky Petry Běláčové – např. v otázce zapojení recitace tanečníků v některých choreografiích a jsem připraven šířeji spolupracovat.
„Téma „STROJE ČASU” posledního koncertu v MD Bílina – mi přišlo velice nosné a od začátku se mi, coby režisérovi a autorovi scénáře líbilo nejen z hlediska dramatického, ale také z hlediska svého obsahu a možnosti lidského sdělení.
Dramaturgii koncertu jsme s Petrou, která dodala většinu textů pro průvodní slovo moderujících herců – pojali logicky: jako putování časem od dob nejstarších až po současnost. Pro momenty vyjádření zásadnějších, umění přesahujících myšlenek /jako je problematika přirozenosti lidské zloby, touhy po moci, přízemnost.. ale také smrt či pomíjivost../ – pak mohla posloužit taneční čísla, která nebyla jasně definována svým časovým vymezením (např. gradující tanec „Umírající labutě” před závěrem pořadu apod.) a dále Divadelní výstupy hereckého souboru.
Pro jejich ztvárnění jsem tentokrát zvolil formu: pohybového divadla – konkrétně – pantomimické grotesky a k nastudování scén jsem jako již tradičně přizval Dětský herecký soubor „HAD V CIRKUSE” tvořený z části mými žáky z Mostu a z části žáky z mé kytarové třídy v ZUŠ v Bílině.
Jako spolumoderátorka /a herečka v roli Asistentky hlavní postavy hry – Profesora Janiguse/ ale zároveň také inspicientka (tedy osoba, které má za úkol v zákulisí celé představení řídit) se představila slečna učitelka Veronika Duchoslavová.

Adam Šmejkal, učitel ZUŠ

Foto: Václav Weber