Konec školního roku oslavili tancem

Základní umělecká škola připravila na konec školního roku umělecký zážitek všem, kdo přišli 11. června 2010 do městského divadla na vystoupení jejího tanečního oboru.

“U příležitosti konce školního roku pořádáme každý rok vystoupení a ani ten letošní není výjimkou. Přicházíme opět s novými variacemi na jinou hudbu než v minulých vystoupeních,” popsala učitelka tanečního oboru Petra Běláčová. Vystupovaly v něm postupně všechny ročníky a ústředním tématem byl balet La Bayadére od rakouského hudebního skladatele Ludwiga Minkuse (1826-1917). “Je to nádherná hudba a i samotný balet je krásný, proto jsem si ho oblíbila a pro žáky z něho připravila různé variace,” popsala s nadšením důvod výběru Petra Běláčová. Navštěvníci její slova mohou nepochybně potvrdit, hudba Ludwiga Minkuse v baletu La Bayadére má opravdu svoje kouzlo.
Na tuto hudbu zatančili žáci čtvrtého, pátého a šestého ročníku prvního stupně, zajímavě ji ztvárnili i ti z prvního a druhého ročníku druhého stupně. Jednotvárné však vystoupení určitě nebylo. Tanec si diváci mohli vychutnat také na motivy z baletu Paquita od téhož autora nebo na balet Sylphide od Frederica Chopina. Zaznělo i tango pro Roxanne od současného skotského skladatele Craiga Armstronga nebo lidové písně jako Koulelo se, koulelo. Co se zatím naučil na Státní konzervatoři v Praze, přišel ukázat bývalý žák bílinské ZUŠ Martin Pavlíček. Celkem diváci shlédli 15 vystoupení, na něž se žáci připravovali a trénovali celé druhé pololetí. Koncertní vystoupení tanečního oboru ZUŠ bylo povedené, chytlavé a bohaté a sklizený potlesk si tanečníci opravdu zasloužili.

Jana Karlová, redaktorka Bílinského zpravodaje

foto: Václav Weber