Koncert ZUŠ Bílina a Jaroslava Svěceného ve Vídni

Dlouho připravovaná cesta do Vídně se uskutečnila na sklonku prázdnin ve dnech 29. – 31.8.2011. Jednalo se o druhou část projektu, který byl zahájen již dubnovým společným koncertem s Jaroslavem Svěceným.

Pořadatelé – město Bílina a Kulturní centrum Kaskáda – připravilo žákům a učitelům školy zájezd do Vídně, jehož hlavním bodem byl koncert naší ZUŠ a Jaroslava Svěceného ve vídeňském Minoritenkirche ( kostel v centru Vídně ). Organizačně stál za tímto úžasným projektem především bílinský radní Michal Mlej a ve Vídni pak pan Wilfried Dessović, prapravnuk pěvce Gustava Waltera, jehož jméno škola převzala do svého názvu.

Alespoň ve zkratce uvádím nástin zájezdu. V pondělí 29. srpna po 10. hodině odjíždíme autobusem směr Vídeň. Zájezdu se zúčastnili také zástupci města místostarosta Bc. Zdeněk Rendl, radní Bc. René Štěpánek, Michal Mlej a tajemník Ing. Ladislav Kvěch. Za pořadatele Kulturní centrum Kaskáda pak ředitelka Jana Soukupová a další zaměstnanci, kteří měli na starosti propagaci a ozvučení koncertu. Do Vídně jsme dorazili okolo 15. hodiny a v hotelu Mate Depandance se nejdříve ubytovala výše uvedená část účastníků. Autobus pak pokračoval v jízdě přibližně dvacet minut ke studentské ubytovně, kde byly zajištěny pokoje pro ZUŠku. Ubytování na dvoulůžkových pokojích i forma stravování, to obojí bylo na vysokém standardu a velmi příjemné. Čas ubíhal velmi rychle a po večeři zůstala pouhá hodinka na prohlídku Centrálního vídeňského hřbitova. Tam jsme navštívili především hrob Gustava Waltera a následně vyrazili k části, kde jsou k odpočinku uloženi význační hudební skladatelé. Při této cestě i při následné projížďce stmívající se Vídní nám byl průvodcem Wilfried Dessović. Zbyla malá chvilka i na procházku v centru města. Zpět na ubytovnu jsme dojeli ve 22 hodin.

Dopoledne druhého, hlavního dne našeho pobytu, patřilo zastávce u architektonické kuriozity, jakou je Hundertwasser-Haus a posléze prohlídce zámku Schönbrunn. Následoval rychlý přejezd zpět na ubytovnu a po obědě okolo 15. hodiny již v slavnostním koncertním oblečení jsme odjeli do Minoritenkirche, kde se uskutečnila zvuková zkouška a od 17.30 začal samotný koncert. Úvodem promluvili M. Mlej a W. Dessović. Ten také předal řediteli ZUŠ pro školu dary – zarámovaný portrét G. Waltera, kopie několika programů oper, v nichž Walter vystoupil a dvě knihy pojednávající o Vídeňské opeře. První půlka programu patřila vystoupení žáků a učitelů školy, které vyvrcholilo společnou skladbou s J. Svěceným. S pýchou konstatuji, že naše vystoupení bylo výborné. Především mě těší, že to nebyl jen můj subjektivní pocit. Vyjádření poděkování a ocenění se účinkujícím dostalo i od přítomných zástupců města Bíliny. Druhá část koncertu patřila Jaroslavu Svěcenému a cembalistce Jitce Navrátilové. Každá zahraná skladba byla právem odměněna bouřlivým potleskem.

Koncert skončil a my byli zpoceni a unaveni dopraveni na ubytovnu těsně před 22. hodinou. Na rozdíl od prvního večera bylo jasné, že se rozhodně nepůjde hned spát. Pro někoho byla noc delší, pro někoho kratší. Nicméně ráno 31. srpna jsme po snídani vrátili klíče a vyrazili zpět směr Bílina. Začal poslední den prázdnin…

Myslím, že všem zúčastněným zůstaly na tři krásné dny nezapomenutelné vzpomínky a věřím, že třeba za rok se podaří připravit stejně fantastický projekt.