Kampak to spěcháte pastýřové aneb prosinec plný koled

Čas adventu je každým rokem pro žáky Základní umělecké školy ve znamení řady vystoupení v Bílině i okolních městech.

Předvánoční „šňůra” koncertů pro nás začala 1. prosince spoluúčastí při programu, jehož vyvrcholením bylo rozsvícení vánočního stromu na Mírovém náměstí. Zatímco zde s blokem vánočních písniček z oblasti popu vystoupil dívčí soubor Komořinka, ve stejném čase a při stejné příležitosti o pár kilometrů dál v obci Kostomlaty předvedl pásmo koled školní pěvecký sbor. Po několika letech jsme byli také pozváni do nedalekých Měrunic. Kostel sv. Stanislava a jeho akustické podmínky dobře známe z předchozích akcí. Věřím, že Adventní koncert, který jsme připravili na první neděli adventní, měrunické občany potěšil. V kostelích se v tomto období pohybuje teplota vždy těsně nad bodem mrazu, ovšem v teplické, přesněji šanovské Mušli, kde se 13. prosince konaly vánoční trhy teplické Arkádie, klesla teplota pod nulu. Každým rokem se vedle souborů z Teplic a okolí účastní dvouhodinového hudebního programu také naše zuška. Nesmím zapomenout ani na vystoupení v duchcovském kostele u rybníka Barbory a příjemnou tečku, jakou bylo již třetím rokem konané zpívání a hraní na Obecním úřadě v Lukově.
Největším, technicky a organizačně nejnáročnějším vystoupením je společný program tanečního a hudebního oboru, který se vždy uskutečňuje v prostorách Městského divadla. Vystoupení nazvané „Kampak to spěcháte, pastýřové” konané 17. prosince se setkalo s velkým zájmem diváků. Jak by ne, když zde vystoupilo téměř šest desítek žáků tanečního oboru v choreografiích vytvořených uč. Petrou Běláčovou na české lidové koledy, ale například také na hudbu ze stále populární pohádky Mrazík. Taneční čísla byla proložena hudebními vstupy pěveckého sboru s doprovodným malým instrumentálním souborem Mgr. Josefa Černého, to vše pod vedením Jiřího Bidrmana, kterému se k nastudování podařilo vybrat méně známé a o to zajímavější koledy. Posluchačům se představila rocková kapela Exit, která ani na vánoce nechtěla slevit z tvrdosti svého repertoáru, a také do popového hudebního hávu oděná Komořinka se svou zpívající vedoucí Veronikou Duchoslavovou, která byla také moderátorkou celého programu.
Jedním z koncepčních záměrů školy je navázání kontaktů s partnery v okolních obcích a městech pro trvalou kulturní spolupráci. Každý kumštýř, malý i dospělý, je rád může-li prezentovat svůj um a dovednosti. Také proto se vždy snažíme vyhovět všem pozváním. Stojíme na prahu nového roku, a tak kromě přání, aby to byl rok dobrý, přál bych si, abychom se co nejčastěji vídali při akcích školy v Bílině i okolí. A samozřejmě, aby to byla setkání vždy krásná a povedená.

Jiří Kopa

(článek pro Bílinský zpravodaj, č.2/2008)