Muzikanti z bílinské ZUŠ získali v krajském kole první místa

Do Jirkova (8.3.2013) přijely poměřit své dovednosti ve hře na keyboard téměř čtyři desítky žáků základních uměleckých škol Ústeckého kraje. Soutěžící se “utkali” o postup do finálního celostátního kola.

Pětičlenná odborná porota prvního ročníku této soutěže neměla při svém posuzování snadnou úlohu. Podmínky stanovily pouze povinnou minutáž, provedení nejméně jedné skladby “klavírním způsobem” a v dalších skladbách využít co nejvíce technických možností nástroje. To znamená přepínat a kombinovat zvuky, využít doprovodnou orchestrální jednotku, v reálu ovládat různá tlačítka a “kroutítka”, prostě se pokusit maximálně oživit hru. Každý soutěžící si přivezl vlastní nástroj, a tak pódium koncertního sálu jirkovské ZUŠ připomínalo spíše veletrh hudebních nástrojů. Jednotlivým soutěžním kategoriím předcházely nezbytné zvukové zkoušky a ze soutěže se zároveň pořizoval zvukový záznam. Svým způsobem by se dala soutěž “klávesáků” přirovnat třeba k automobilovým závodům. V nich se nevítězí jen dovedností a umem řidiče – hudebníka, ale záleží na tom, jak dokonalý má závodní vůz – jak technicky vyspělý je hudební nástroj a jak mu jej pro daný závod vyladil tým – naprogramoval učitel. A tak, i když při závodě má vše v rukách ten, který sedí v kokpitu vozu, v našem případě muzikant u nástroje, nezáleží celkový úspěch jen na něm. Navíc technická vyspělost nástrojů je taková, že porota musela každého soutěžícího sledovat velmi bedlivě, aby vyhodnotila, co je hráno a ovládáno v reálu, a co přehrává nástroj sám. I proto se domnívám, že další ročník, který se uskuteční za tři roky, bude mít ještě přesněji nastavena soutěžní kritéria. A jak tedy uspěli naši žáci? V hodnocení každé kategorie je udělováno 1. místo s postupem do celostátního kola a následně 1. – 3. místo. Filip Kvěch ( II. kategorie ), Hana Ztratilová ( IV. kategorie ) ze třídy řed. J. Kopy i Marek Tuček ( VI. kategorie ) žák uč. E. Šimkové získali první místa, což je v dané konkurenci pro naši školu velkým úspěchem. Navíc jsme – žáci i učitelé – získali cenné zkušenosti. Třeba nejen díky jim se v příštím ročníku probojujeme až do kola nejvyššího.