Základní umělecká škola Gustava Waltera Bílina

Školní rok 2014/2015

Rubrika: Úspěchy

Poprvé v historii školy byla zahájena výuka literárně-dramatického oboru. Otevřen byl první ročník 1. stupně, do kterého v září nastoupilo šest žáků. Další přistoupili v průběhu roku.

Koncem září se uskutečnil XI. ročník Belinensis, který školnímu pěveckému sboru umožnil zazpívat si s Miro Žbirkou jeho hit Múr našich lások. Členové instrumentálního souboru, který vede pan uč. Zbyněk Prokop, měli příležitost zahrát si dvě skladby se swingovým orchestrem Stainless Swingers. Ten byl doprovodným tělesem pro řadu pravidelných hostů programu ( P. Senič, J. Štágr, F. Benešovský,…).

Pohádkový muzikál „Kam chodí slunce spát“ autorů Lenky Kvěchové Výborné (libreto) a Jiřího Kopy (hudba), který měl svou premiéru v předchozím školním roce, byl ještě jednou předveden žákům bílinských škol a při odpoledním představení veřejnosti (Městské divadlo v Bílině 23.10.2014). V listopadu jsme muzikál zahráli v duchcovském kině pro žáky tamních ZŠ.

Literárně-dramatický obor připravil na leden svou premiéru „Tajemství vánočního příběhu“. Představení bylo 9. ledna 2015 hráno pro žáky 1. stupně bílinských ZŠ v bílinském divadle a následující den v sále školy pro veřejnost.

Leden a únor jsou časem finálních příprav na okresní kola soutěží ZUŠ. To první v sólovém zpěvu se konalo v Teplicích 26.2.2015. Jana Bučinská (kat. 0.) získala 1. místo s postupem, Julie Emingerová (kat. II.) 3. místo a Karolína Brezáková (kat. V.) také 1. místo s postupem. Tedy značný úspěch pěvecké třídy, kterou vede uč. Veronika Duchoslavová.

Úspěšní byli také hráči na bicí Tereza Lehká a Ondřej Kvěch, kteří se zúčastnili okresního kola soutěže ve hře na bicí v Teplicích 27.2.2015 a oba postoupili do krajského kola. Pro naši školu byla účast v soutěži historickou premiérou, neboť oddělení hry na bicí existuje teprve čtyři roky.

Krajské kolo pěvecké soutěže proběhlo v Ústí nad Labem 17.3.2015. Jana Bučinská získala 1. místo bez postupu a Karolína Brezáková místo druhé. Bicisté měli své krajské kolo v Chomutově. Tereza Lehká i Ondřej Kvěch vybojovali 2. místa.

Okresní kolo přehlídky tanečního oboru se tentokrát na přání krajské metodičky neuskutečnilo v Bílině, ale z organizačních důvodů v Ústí nad Labem. Do kola krajského postoupily dívky ze třídy uč. Petry Běláčové s choreografií „Souznění“. Ocenění za využití rekvizit pak v okresním kole získala choreografie „Co se děje na obloze“.

Další premiéru si literárně-dramatický obor připravil na duben. Žáci 2. stupně bílinských ZŠ shlédli 10.4. v městském divadle představení „Pašijový příběh – Poslední cesta“. Následující den mělo představení reprízu pro veřejnost v sále školy.

Výtvarný obor se průběžně zúčastňuje různých soutěží v rámci regionu a kraje. Úspěšnou se stala Karolína Brezáková, která vyhrála výtvarnou soutěž Máj v Máji a získala jako ocenění tablet.

V tomto roce absolvovali první tři absolventi studia hry na bicí nástroje: Vojtěch Vlček, Dominik Nedved a Ondřej Kvěch. Program doplnili klavíristky – absolventky 1. stupně základního studia Valerie Vondráčková a Kateřina Vršecká, absolvent 2. stupně studia Zdeněk Bartko a hráč na keyboard absolvent 1. stupně Filip Kvěch.

V červnu (4.6.) se v Městském divadle při společném koncertě prezentovaly taneční a literárně dramatický obor. Dívky z tanečního oboru vystupovaly pod vedením Dany Izerové, která od dubna zastoupila uč. Petru Běláčovou. Druhá půlka koncertu patřila představení žáků LDO nazvanému „Brouček“.

Původně bílinský projekt „Okouzleni klavírem“ v tomto roce nazvaný jako 1. ročník nesoutěžního festivalu klavírní hry se konal v Lounech (6.6.) a byl začleněn do většího projektu nazvaného Husovy Louny 2015. Přehlídky se opět v hojném počtu zúčastnili žáci klavírních tříd naší školy.

Zápisy jsme tentokrát vyhlásili v rámci hudebního oboru jen na vybrané nástroje. Naší snahou je početně posílit především dechové oddělení. Úspěchem tohoto oddělení je přijetí flétnistky Anny Seifertové ze třídy uč. Josefa Černého ke studiu Konzervatoře v Teplicích.