Proměna klávesových nástrojů

V rámci tzv. Šablon II. uspořádala škola komunitní setkání pro žáky, jejich rodiče i širokou veřejnost na téma “Proměna klávesových nástrojů”. Autor návrhu uč. Jiří Bidrman chtěl přítomné prostřednictvím pozvaného hosta seznámit s elektronickými klávesovými nástroji, které klavír simulují, ale není to vysloveně a pouze jejich účelem.

Setkání bylo zahájeno dvěma hudebními vstupy, které představily klavír jako nástroj pro čtyři ruce a později jako nástroj sólový s doprovodem keyboardu, který převzal úlohu doprovodného symfonického orchestru. Následně bylo dáno slovo Mgr. Zdeňku Kohoutovi, kterého jsme pozvali jako odborníka na problematiku moderních klávesových nástrojů a notačních programů.

Mgr. Kohout vyučuje na teplické konzervatoři hru na el. klávesové nástroje, což je velmi mladý obor, v současné době vyučovaný jen na dvou konzervatořích. Do programu se zapojili také dva jeho žáci, aby divákům přiblížili náplň studijního oboru.

Nechyběl čas na dotazy a žáci měli příležitost zblízka si prohlédnout i vyzkoušet vystavené nástroje.